Przewodnicy


„Nie takie ważne, żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć,
a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało.”  (J.Korczak)


Jak rozumiemy rolę PRZEWODNIKA w tym projekcie?
Przewodnik, to osoba oprowadzająca po wybranych obszarach, miejscach, udzielająca o nich informacji oraz sprawująca opiekę. Tak brzmi definicja tego słowa i tak właśnie to widzmy. Przewodnik ma za zadanie towarzyszyć dzieciom w ich podróży do budowania wewnętrznej motywacji do rozwoju, do poznawania siebie i budowaniu relacji ze sobą i otaczającym go światem. To osoba, która swoją obecnością i uważnością jest w stanie wyłapywać i tworzyć okazje na miarę możliwości oraz potrzeb jednostki i grupy. To osoba, która może nie wiedzieć i popewłniać błędy, tym samym ucząc dzieci, że to normalny proces rozwoju. A kluczowe jest w nim to, co z tym zrobimy. Ale też ma dziedziny w którch czuje się dobrze  i chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.

 Przewodnicy nasi stale rozwijają swoją wiedzę i umiejętności, pozostając w ciągłym procesie. To osoba przy, której dzieci mogą swobodnie doświadczać, odkrywać, testować i podejmować ryzyko, dokonywać wyborów i doświadczać naturalnych konsekwencji, a co najważniejsze, pozostawać w kontakcie ze sobą. Przewodnicy, to osoby kochające wolność w szerokim rozumieniu  tego słowa i czujące mocno, że to co na zewnątrz jest wynikiem tego co w środku.


POZNAJCIE NASZYCH PRZEWODNIKÓW:

Ola 

Moją mocą jest znajdowanie piosenki na każdą okazję. Uwielbiam śpiewać i tańczyć – zupełnie intuicyjnie. Moje ręce lubią być w ruchu: dziergam na szydełku, szyję, pielę grządki, sadzę rośliny, gotuję, piekę, pływam. I przytulam. Staram się być obecna i uważna– na siebie i na tych, przy których jestem. Podobno umiem dobrze słuchać. To moja droga. Gdy widzę błysk fascynacji w oczach dziecka, podążam za nim, odnajdując okazje do pogłębiania zainteresowań. Potrafię powiedzieć „nie wiem” i szukać odpowiedzi wspólnie. Tego uczy mnie trójka naszych dzieci, którym już piąty rok będę asystować w edukacji domowej. Zawodowo, jako psycholożka i psychoterapeutka, towarzyszę ludziom w ich trudnościach. Szczególną opieką otaczam kobiety w kryzysie niepłodności, w okresie okołoporodowym oraz młode mamy. I ponad wszystko, jestem przekonana, że wszyscy, zarówno dzieci, jak i dorośli, chcemy ze sobą współpracować. Staram się do tego docierać w każdym i wydobywać jego potencjał. 

Diana

Jestem pasjonatką zdrowego stylu życia, gotowania i wędrówek górskich. Uwielbiam podróżować, obcować z naturą, co pomagało mi prowadzić warsztaty podróżnicze, gdzie wraz z Dziećmi przenosiliśmy się w odległe zakątki Świata ucząc się i poznając, panujące tam tradycje i obyczaje. Interesuję się rozwojem osobistym, kulturą, dużo czytam i staram się zdobytą wiedzę odnajdywać w codzienności. W wolnym czasie uczę się grać na ukulele, plotę makramy i rozwijam się artystycznie. Ważny jest dla mnie kontakt z drugim człowiekiem. Praca, którą wykonuję jest moją pasją, przebywając z Dziećmi, obserwując jak dorastają i rozwijają się wzbogacam swoje życie o cenne wartości. Studiowałam Informację Naukową, Bibliotekoznawstwo z językiem polskim. Ukonczyłam wiele kursów w tym, kurs Bajkoterapii. Swoją pracę opieram na metodzie NVS . Prowadziłam również warsztaty dla Mam z Dziećmi pozwalające pogłębić więzi Rodzic-Dziecko, zajęcia multisensoryczne i ruchowe oraz zajęcia dla dzieci z Asertywności. Sporo czasu spędzam na obozach/warsztatach sadząc z Dziećmi rośliny, odkrywając co w trawie piszczy, nasłuchując dźwięków przyrody i wiatru, budując szałasy z patyków. Uśmiech jest dla mnie najpiękniejszą "zapłatą".

EWELINA

Jestem pełną entuzjazmu i werwy pasjonatką życia Uwielbiam miejsca i rzeczy "z duszą" oraz ludzi z pomysłem i otwartym sercem. Przede wszystkim jestem jednak mamą i żoną. Macierzyństwo zmieniło moje spojrzenie na Świat i sprawiło, że zainteresowałam się pracą z dziećmi, lub raczej WSPÓŁPRACĄ, bo tak wolę to nazywać. Jestem Trenerem I Stopnia Sensoplastyki®, Trenerem Kreatywnego Wczesnego Rozwoju™(dla dzieci), Kreatywnego Rozwoju™(dla młodzieży i dorosłych), a także członkiem Stowarzyszenia Dla Dzieci z Zaburzeniami Rozwoju "Równa Szansa", po szkoleniach "Zooterapia w zaburzeniach rozwoju dzieci i młodzieży", czynnie spełniam się także w wolontariacie. Sporą część dorosłego życia spędziłam w Wielkiej Brytanii. Żyłam i pracowałam w Northampton, tam też urodziłam córki. Po kilku latach zamieszkałam w mniejszej, urokliwej miejscowości Daventry. Mimo dobrego życia, czegoś mi brakowało i po jakimś czasie podjęliśmy z mężem decyzję o powrocie do Polski.  Język angielski jest mi szczególnie bliski bo dzięki niemu mogłam nawiązać relacje z ludźmi z całego Świata i utrzymywać te przyjaźnie do dziś. Wierzę, że swobodna komunikacja w więcej niż jednym języku otwiera wiele bram. Przebywając z dziećmi staram się wykorzystywać różne formy aktywności. Integracja słowa i ruchu oraz brak narzucanych schematów, to metody bliskie mojemu sercu. Nauka to proces, a wiedzę najlepiej zdobywać doświadczając jej w sposób aktywny i spontaniczny dlatego nie prowadzę zajeć w konwencjonalnym znaczeniu tego słowa. Jestem obecna, wspieram, rozmawiam, zadaje pytania i wspólnie z dziećmi staram się znaleźć na nie odpowiedzi. 


Agnieszka

Jestem mamą 9 letniej Antosi z którą żyjemy w Edukacji Domowej i współzałożycielką DZIKIEJ EDUKACJI.  To właśnie macierzyństwo dało mi szkołę życia i zmobilizowało do szukania i podejmowania najlepszych dla naszej rodziny decyzji i dróg.  Inspiruję się pedagogiką Montessorii, Waldorfską i Leśną, ale nade wszysttko inspiruję się tym, co przychodzi, bez zamykania się w konkretny schemat. CO jest dla mnie ważne? W ostatnim czasie UWAŻNOŚĆ na siebie i innych. Nasze odruchy, emocje, schematy. Uwielbiam obserwować i BYĆ, to też chcę podarować dzieciom - obecność i otwarce serce. Uwielbiam tworzyć materiały tematyczne i zabawki. W pracy z dziećmi uwielbiam zmianę - proces jaki zachodzi w dzieciach przy dłuższym przebywaniu w sprzyjającej społeczności. Ale również relacje i kreatywność jaką mają w sobie, jeśli im się tylko da przestrzeń na swobodne doświadczanie i poczucie sprawczości. Dzięki swoim licznym kursom (Sensoplastyka®, decoupage, florystyka, Szkoły dla Rodziców i Wychoiwawców, Kids Skils) i doświadzczeniu w prowadzeniu zajęć oraz warsztatów z dziećmi (Akademia Emocji, zajęcia kreatywne), chcę dać  od siebie jeszcze możliwość korzystania z warsztatów artystycznych - pełnych kreatywnych prac, zarówno "DZIKICH" jak i plenerów malarskich, prac manualnych, rękodzieła i elementów stolarskich ...